4 فایده جهانی شدن که ثابت می کند آینده بدون مرز است – اخبار مالی

جهان امروز مرزهای کمتری نسبت به گذشته دارد. البته ما در مورد مرزهای فیزیکی صحبت نمی کنیم – این مرزها هنوز زیاد است. اما شیوه های سریعتر سفر و ارتباطات همه ما را کمی به یکدیگر نزدیک کرده است و به نظر می رسد ملیت ها کمتر و کمتر مرتبط هستند. متأسفانه ، روند باورنکردنی جهانی شدن که در چند دهه گذشته اتفاق افتاده به نظر می رسد اکنون رو به بهبود است و کشورهای بیشتری محدودیت هایی را برای مهاجرت و تعرفه کالاهای خارجی وضع کرده اند ، در حالی که اتحادیه های بین المللی و منطقه ای مانند اتحادیه اروپا در بحران هستند. علیرغم این روند معکوس ، جهانی شدن مزایای بسیاری برای مردم سراسر کره زمین دارد. در اینجا برخی از آنها را بررسی می کنیم.

1. استانداردهای زندگی بالاتر

کشورهای در حال توسعه با باز شدن بازارهای جدید ، مزایای عظیمی از جهانی شدن به دست می آورند و به صنعت اجازه می دهند تا رشد کند و نرخ اشتغال افزایش یابد. از زمان پایان جنگ سرد و آغاز دوران کنونی جهانی شدن ، بانک جهانی شاهد کاهش مداوم فقر شدید بوده است (سال 2020 اولین سالی بود که نرخها مجدداً افزایش یافت ، به احتمال زیاد به دلیل COVID). این افزایش استانداردهای زندگی در کشورهای در حال توسعه ، مزیت قابل توجه جهانی شدن است و سرمایه گذاری خارجی نقش اصلی را ایفا می کند.

به عنوان مثال ، جزایر کارائیب مانند دومینیکا ، به لطف برنامه شهروندی توسط سرمایه گذاری ، پیشرفت های چشمگیری داشته اند. در وب سایت این طرح آمده است: “دولت نقشی را که سرمایه گذاری خصوصی می تواند در پیشرفت دومینیکا به عنوان یک کشور ایفا کند ، به رسمیت می شناسد.” “با گذشت زمان ، این امر به ایجاد چارچوبی از ساختارهای اقتصادی متنوع ، پایدار و مقاوم کمک می کند که می تواند به واقعیت های یک محیط جهانی بسیار رقابتی پاسخ دهد.” این برنامه های “شهروندان جهانی” بدون چشم انداز بین المللی نمی توانست وجود داشته باشد.

2. دسترسی به فرهنگ های جدید

تبادل متقابل فرهنگها در کشورهای مختلف در سراسر جهان مزیت عظیمی از جهانی شدن است. این جریان آزاد مردم با معرفی غذاهای جدید ، هنر ، موسیقی و طیف متنوعی از کالاها بین ملت ها تقویت می شود و افراد با ذهن بازتر و محیط جالب تری برای همه ایجاد می کند. شما می توانید بر روی یک فرش ایرانی در آپارتمان خود در لندن بنشینید و هنگام تماشای یک فیلم پیچیده فرانسوی ، به pho ویتنامی سفارش دهید.

با این حال ، فقط اوقات فراغت شخصی ما نیست که از تکثیر فرهنگ ها سود می برد – این اقتصاد ما نیز است. تنوع فرهنگی الهام بخش خلاقیت و ایجاد نوآوری ، افزایش استعداد و معرفی طیف وسیعی از مهارت ها به محل کار است. حتی نشان داده شد که بهره وری را بهبود می بخشد! اگر این مزیت نیست ، ما نمی دانیم چیست.

3. مبارزه متحدانه با تغییرات آب و هوایی

تغییرات آب و هوایی به عنوان یک اولویت در دستور کار همه قرار گرفته است ، به ویژه با گزارش اخیر IPCC مبنی بر اینکه آسیب به کره زمین در حال حاضر برگشت ناپذیر است. هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی این مشکل را حل کند – تغییرات آب و هوایی جهانی است و تنها در سطح بین المللی قابل حل است. جهانی شدن به دولت ها ، مشاغل ، سازمان های غیردولتی و افراد از سراسر جهان اجازه می دهد تا برای اهداف مشترک ما با یکدیگر همکاری کنند: گرمایش جهانی مهمترین عامل است.

اقتصاد جهانی به تحقیق و توسعه انرژی جایگزین و سایر راه حلهای پایدار کمک می کند ، شفافیت را در این زمینه تسهیل می کند و مردم جهان را در مورد تغییرات آب و هوایی آموزش می دهد. سیاست عمومی یکی دیگر از عناصر اصلی نبرد است که می توان با همکاری جهانی تقویت کرد. این بدان معناست که می توان برنامه های جدیدی را برای کشورهای فقیرتر تهیه کرد که ممکن است قادر به توسعه پایدار نباشند ، زیرا یک استراتژی بین المللی به وضوح ضروری است.

4. گسترش فناوری و نوآوری

بهترین مغزهای جهان در سراسر جهان قرار دارند. به لطف جهانی شدن ، برجسته ترین دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی می توانند با هم همکاری کنند ، چه در فاصله 15 دقیقه ای رانندگی و چه در نیمی از مسیر کره زمین. در حال حاضر اکثر مجلات علمی دارای یک سیستم مبتنی بر اینترنت هستند که اجازه می دهد اطلاعات در میلی ثانیه سفر کنند ، به همه افراد در این زمینه دسترسی پیدا کرده و همکاری بهتری را ممکن می سازند. ماهیت جهانی اقتصاد ما همچنین به این معناست که شرکت های خصوصی و سایر سرمایه گذاران می توانند وجوه خود را به سرعت در تحقیقات تزریق کنند و تصویر دقیق تری از پروژه های مختلف موجود داشته باشند و انگیزه نوآوری را افزایش دهند.

به گفته صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول): «جهانی شدن گسترش فناوری را در مرزها به دو طریق تقویت کرده است. اول ، جهانی شدن به کشورها اجازه می دهد تا دسترسی آسان تری به دانش خارجی داشته باشند. ثانیاً ، رقابت بین المللی را افزایش می دهد – از جمله در نتیجه ظهور شرکت های بازار نوظهور – و این انگیزه شرکت ها را برای نوآوری و اتخاذ فناوری های خارجی تقویت می کند. ” به عبارت دیگر ، نه تنها گسترش دانش خود باعث پیشرفت فناوری می شود ، بلکه رقابت شدید ناشی از جهانی شدن نیز به این امر کمک می کند.

Share