تورم بریتانیا به بالاترین سطح در یک دهه گذشته – اخبار مالی

آمارهای جدید نشان می دهد که هزینه زندگی با سریع ترین سرعت در تقریباً 10 سال گذشته افزایش یافته است.

دفتر آمار ملی (ONS) اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) بریتانیا در 12 ماهه منتهی به اکتبر 2021 4.2 درصد افزایش یافته است که نسبت به 3.1 درصد در سپتامبر افزایش یافته است.

این باعث می شود تورم بیش از دو برابر هدف بانک انگلستان یعنی 2 درصد باشد.

این یک جهش بزرگتر از آن چیزی است که اقتصاددانان پیش بینی کرده بودند و بر فشار بر بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره می افزاید.

به گفته گرانت فیتزنر، اقتصاددان ارشد ONS، افزایش تورم ناشی از افزایش قبوض انرژی خانوار، افزایش قیمت خودروهای دست دوم و سوخت و همچنین افزایش قیمت در رستوران ها و هتل ها بوده است.

وی افزود: «هزینه کالاهای تولید شده توسط کارخانه‌ها و قیمت مواد اولیه نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و اکنون به بالاترین نرخ خود در حداقل 10 سال اخیر رسیده است».

بانک مرکزی انگلیس پیش از این گفته بود که ممکن است در ماه‌های آینده نرخ‌های بهره را برای مقابله با افزایش قیمت‌ها افزایش دهد.

سر جان گیو، یکی از اعضای سابق کمیته سیاست پولی بانک که نرخ‌های بهره را تعیین می‌کند، به برنامه امروز بی‌بی‌سی گفت که ارقام تورم بالای اکتبر «یکباره» نبودند.

او توضیح داد: «بانک و سایر پیش‌بینی‌کنندگان انتظار دارند که تا ماه آوریل افزایش یابد و سپس برای بقیه سال بسیار بالاتر از هدف باقی بماند».

Yael?Selfin، اقتصاددان ارشد در KPMG انگلستان، گفت که آخرین ارقام ONS “تصمیم بانک انگلستان برای اقدام را تقویت خواهد کرد”.

Share